Yasaklı Köpek Irkları ve İdari Cezalar – Tehlike Arz Eden Hayvanlar Genelgesi

Hayvanları Koruma Kanunu geçici madde 3/1 hükmüyle, tehlike arz eden hayvanların belirlenmesindeki yetki Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmiştir. Bakanlığın 07.12.2021 tarihli genelgeyle eklediği iki türle birlikte tehlikeli oldukları kabul edilen köpek ırkları şu şekilde belirlenmiştir:

 1. Amerikan Pitbull Terrier,
 2. Dogo Argentino,
 3. Fila Brasilerio,
 4. Japanese Tosa,
 5. American Staffordshire Terrier,
 6. American Bully.

Bu ırklardaki köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır. Bu yasağa aykırı hareket edenlere Hayvanları Koruma Kanunu m. 28/1-j hükmü uyarınca on bir bin TL idari para cezası uygulanacaktır. Fakat 14.01.2022 tarihine kadar hayvanlarını kısırlaştıran ve buna dair belgeyle birlikte bakanlığa başvurarak veri tabanına kayıt ettirenlere idari para cezası uygulanmaz.

Mutlaka belirtmemiz gerekir ki, idari para cezası miktarı her sene değişmektedir. Örneğin, kanundaki on bir bin TL’lik idari para cezası, 2023 yılı için 33.399 TL’dir.

Tehlike arz eden köpek ırkları dolaştırılırken de bazı hususlara dikkat edilecektir. Şöyle ki, bu türdeki köpekler:

 • Kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz,
 • Halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz.

Aykırı hareket edenlere, 2023 yılı için 33.399 TL idari para cezası verilecektir. Yasaklara aykırılığın tekrarı halinde:

 1. İdarî para cezası verilir,
 2. Köpeğe el konulur,
 3. Bakımevi bulunan en yakın belediye tarafından hayvan bakımevine götürülür.

Bu hayvanların sokağa terki halinde kanunen otuz bin Türk lirası idarî para cezası verilecektir.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün ilgili 2021-48 nolu genelgesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İletişime Geç
Whatsapp'tan Yaz
Merhaba 👋
Okuduğunuz konuyla ilgili veya başka bir konuda danışmanlık ve vekillik hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki butona basabilirsiniz.
Av. Oğuzhan Yazıcı | İstanbul